Wymarłe gatunki

Ciekawe zjawiska, odkrycia, nowe technologie

Moderator: Grom

Wymarłe gatunki

Postprzez PuFa » 24 cze 2009, 19:07

Wymarłe gatunki których nie ma lub te które są tylko w ogrodach zoologicznych.
Wilk Workowaty - moim zdaniem jedno z piękniejszych i zadziwiających zwierząt, których człowiek nie zdążył dobrze poznać. Wyglądem przypominał hybrydę tygrysa i kangura.
Obrazek
Teraz już go nie ma bo... Człowiek uznał go za wroga ( Europejczycy suck). Gdy na wolności zostało już niewiele. Ostatni osobnik na wolności widziany w 1932 roku. Natomiast ostatni znany osobnik padł w 1936 w ZOO w Hobart...
Obecnie podejmuje się próby sklonowania na podstawie materiału genetycznego pobranego z zakonserwowanych tkanek zwierzęcia. Niestety, tkanki zostały zakonserwowane w formalinie, która "pocięła" DNA na małe kawałki. Największe nadzieje pokłada się więc w jedynym egzemplarzu zakonserwowanego w alkoholu szczenięcia. Szanse na realizację tego projektu nie są jednak duże.
W maju 2008 australijsko-amerykański zespół naukowców poinformował o wyizolowaniu i wszczepieniu do embrionu myszy fragmentu genomu wilka workowatego. Wyizolowany fragment należy do genu Col2A1 i odpowiada za tworzenie tkanki chrzęstnej. Genetycy dołączyli do niego fragment kodujący niebieski barwnik, w efekcie obserwacji zauważono aktywność genu i obecność niebieskiego barwnika.
Jestem ciekaw jak to dalej pójdzie.
Głupi Europejczycy
Oryks szablorogi - zamieszkiwał całą Afrykę Północną. Obecnie został uznany za gatunek wymarły w stanie dzikim, choć - jak zastrzega IUCN - istniały doniesienia o kilku osobnikach żyjących w Republice Nigru i w Czadzie.
Obrazek
Można by długo o wielu podgatunkach lwów które już nie istnieją.
Np.
Lew Berberyjski wyginął w stanie dzikim ok. 1942. Naszczęscie udało im się przeżyć w ogrodach zoologicznych.
Obrazek
Tutaj widać światełko w tunelu.
Szkoda że wilk workowaty nie zdołał przeżyć w ogrodach. Niestety człowiek im idealnych warunków nie stworzył.
zebra równikowa Kwagga - Ta nizinna zebra miała wysokość około 1,3 m. Żyła w południowej części Afryki, ale osadnicy burscy wytępili ją ze względu na mięso i skórę. Ostatnie dwa okazy zmarły w roku 3878.
Obrazek
Tarpan-Jest jednym z przodków konia domowego. Ten malutki dziki koń żył w Rosji na terenie Ukrainy i we wschodniej Europie - w lasach i na równinach. Zniknął w roku 1879. Różnymi krzyżówkami domowych koni udało się wyhodować łudząco podobnego konia do prawdziwego tarpana.
Struś Madagaskarski - Pozostał z niego jedynie szkielet i resztki jajek. Największy ptak, który żył kiedykolwiek na Ziemi. Ciężar jego dochodził do 450 kg. Z czasem jego skrzydła w wyniku ewolucji prawie zanikły i przestał latać. Żył do 1600 roku na moczarach Madagaskaru.
Moa Olbrzymi - Ten duży ptak który nie umiał latać osiągnął wysokość 4 m i ważył około 250 kg. Kiedyś żył wespół z innymi gatunkami w Nowej Zelandii. Wymarł przed przybyciem na wyspę białego człowieka. Znaleziono jedynie szczątki szkieletu, dzięki czemu możemy być dziś zorientowani co do jego wyglądu i trybu życia.
Tur - Był przodkiem bydła domowego. To dzikie bydło żyło w lasach Eurazji do roku 1637. Potem polowania i dewastacja środowiska doprowadziły do ich wymarcia. Ponownym krzyżowaniem udało się przywrócić światu zwierzęcemu podobną do niego formę zwierzęcą.
Orzeł Haasta
Gatunek wymarł około roku 1400, choć niektórzy twierdzą, że widywano go również w XIX wieku. Prawdopodobną przyczyną wymarcia było wytępienie wielkich nielotnych ptaków (w tym przedstawicieli rodziny moa), głównego składnika pożywienia orła Haasta, oraz bezpośrednie polowania. Współcześnie najbliższym krewnym orła Haasta jest orzełek włochaty.
Dodo -Pierwszy raz opisany został przez żeglarzy holenderskich w 1599. Był to duży ptak, nie potrafiący latać, posiadający masywne, krótkie nogi i uwstecznione skrzydła i ogon. W szybkim tempie po przybyciu Holendrów na wyspę, ptaki dodo wyginęły – z powodu niezdolności do uczenia się i przystosowania do zmieniających się warunków
Więcej tu:
http://www.zwierzeta.terramail.pl/zwierzeta/9_1.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gatunek_wymar%C5%82y
Ostatnio edytowano 05 lip 2009, 11:50 przez PuFa, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
PuFa
Pasjonat
Wakacyjny konkurs (1) #1 wszystkich postów (1)
 
Posty: 411
Najlepszych wyników: 4
Dołączył(a): 05 mar 2009, 19:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kasa: 36.33
Bank: 3.00
Pufcik
a co to

Powrót do Nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

  • Sponsorzy
    Aktualnie w Internecie możemy spotkać masę gier przeglądarkowych. Większość jest jednak bardzo schematyczna i polega na bezmyślnym klikaniu w te same opcje. Wśród tej różniącej się tylko "opakowaniem" górze opartych na tych samych schematach grach zdecydowanie wyróżnia się lost-online.pl...

    Czytaj dalej
cron